Święto piwa w centrum miasta! Kolorowa Aleja wypełni się wystawcami z całego regionu w dniach 4-6 października.
W tym roku święto piwa ponownie zagości w Szczecinie łącząc bawarską tradycję z lokalnym charakterem.
Podczas wydarzenia nie będzie brakowało chmielnych dekoracji, bawarskich przysmaków, granej na żywo muzyki oraz ciekawej oferty rzemieślniczych piw. Aleja Kwiatowa wypełni się stoiskami, spośród których każdy odnajdzie swój ulubiony browar. Pilzner, lager, koźlak, porter, pale ale, pszeniczne, a także piwa smakowe.
Jak co roku oferta piwowarów z pewnością przypadnie do gustu niejednemu smakoszowi tego trunku. A wszystko okraszone programem artystycznym, dopełnione smacznym jedzeniem i wyjątkową zabawą. Jednym słowem będzie wybornie.
16:00 Rozpoczęcie imprezy
16:30-17:30 Poznajcie nasze browary – prezentacje wybranych browarów obecnych podczas Oktoberfest Szczecin 2024
18:00-18:30 Prelekcja „Jak powstaje piwo, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na jego temat” – Łukasz Anczyk, blog Opiwatele
18:30-19:00 Quiz piwny z drobnymi nagrodami
20:00-21:00 Koncert „Potwór Z Szafy”
21:30-24:00 DJ set – The Deep In My Soul collective
24:00 Zakończenie imprezy
12:00 Rozpoczęcie drugiego dnia imprezy
12:30-13:15 Prelekcja „Piwa historyczne. Co dziś pozostało z dawnego piwowarstwa?” – Łukasz Anczyk, blog Opiwatele
13:30-14:30 Prelekcja „Historia rewolucji piwnej w Szczecinie 1616” – Tomasz Wieczorek, przewodnik miejski
14:30-15.30 Poznajcie nasze browary – prezentacje wybranych browarów obecnych podczas Oktoberfest Szczecin 2024
15:30-16.00 Quiz piwny z drobnymi nagrodami
16:00-16:45 Prelekcja „Różnorodność jest piękna, czyli jak odnaleźć się w świecie piwa kraftowego” – Łukasz Anczyk, blog Opiwatele
16:00-18.00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szklakiem piwa
17:00-19:00 Prelekcja „Przez zabawę do wiedzy – degustacja stylów piwnych z udziałem publiczności” – Łukasz Anczyk, blog Opiwatele
20:00-21:00 Koncert Curcuma
21:30-22:15 Stand up Damian „Viking” Usewicz
22:30-24:00 DJ set – The Deep In My Soul collective
24:00 Zakończenie imprezy
12:00 Rozpoczęcie trzeciego dnia imprezy
14:00-15:00 Quiz piwny z drobnymi nagrodami
15:00-16:00 Prelekcja: „O tym kto pierwszy warzył piwo” – Tomasz Wieczorek, przewodnik miejski
16:00-18:00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szlakiem piwa
18:00 Zakończenie imprezy
Browar Odrzański jest kontraktowym browarem rzemieślniczym, którego założycielem jest Krzysztof Czechanowski – doświadczony piwowar, współorganizator licznych imprez piwowarskich oraz sędzia PSPD (Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych). Dzięki podążaniu za pasją, doświadczeniu i ciągłym rozwijaniu swoich piwowarskich umiejętności odniósł kilka sukcesów na konkursach piw domowych, co dało impuls do działania na szerszą skalę.
W swojej ofercie posiadamy szeroki wachlarz piw: Viadrus-Pils- Rusałka – American Wheat- Kapitan – West Coast IPA- Majtek – American Pale Ale- Zachodni Chill – Session IPA – Bosman – American IPA – Za Sterem – Bezalkoholowe- W Życie – Żytni Stout- Pierniczę – Christmas Ale- Piwa z dodatkiem owoców oraz bezalkoholową lemoniadę z chmielem.
Browar jest w rękach tej samej rodziny Erl od 1871 roku i tak do dzisiaj rodzina pielęgnuje tradycje piwowarskie. Józef Erl obecny właściciel browaru i mistrz piwowarstwa osobiście zajmuje się warzeniem piwa, a jego ojciec prowadzi przybrowarną karczmę.
Klasyczne piwo kojarzy nam się z Bawarią. To tam znajduje się nasz rodzinny browar Erl-Bräu, gdzie sztukę warzenia piwa kultywujemy od sześciu pokoleń.
Nasze klasyki to Erlkönig Hell, Festbier, Weißbier i ciemny Dunkel. U nas odkryjesz również świat piwnych arcydzieł wraz z Erl Bräu & KALEA – Polska. Pięknie zapakowane zestawy piw każde z innego browaru.
Szczeciński browar restauracyjny z doskonale skomponowaną kuchnią oraz niepowtarzalnym piwem warzonym na miejscu przez utytułowanego piwowara. Piwa są niepasteryzowane, bez konserwantów, warzone tradycyjnie i leżakowane. Przy produkcji używane są wyłącznie najwyższej jakości surowce, które gwarantują wysoką jakość piwa.
W ofercie: Pszeniczne Słoneczne, Marcowe Niebuszewo, Warszewo.
Setki lat temu Stargard słynął z licznych browarów rzemieślniczych, a od początku 2019 roku Miejski Browar Stargard na nowo tworzy historię piwa z tego regionu. W browarze warzone są zarówno piwa klasyczne, jak i te z nowej fali. Lager, Pils, Pszeniczne, Orkiszowe to stałe propozycje, a okazjonalnie pojawiają się także Stout, Wheat IPA, Witbier, Rauchbier, czy APA.
W ofercie: Orkiszowe, Lager, Pszeniczne, APA – piwo specjalne.
Browar z Częstochowy, którego założyciele połączyli w nim swoje dwie pasje – browarnictwo i motoryzację. Efektem są piwa wyróżniające zarówno smakiem, jak i nazwą.
W ofercie: Kwas z Akumulatora, Diesel, Lawendowy płyn hamulcowy, Grejpfrutowe Beerygo , Etylina 94, Autovidol, Klasyczne Częstochowskie.
Hurtownia świetnych piw rzemieślniczych oraz importowanych niemieckich i czeskich. Podczas szczecińskiego wydarzenia pojawią się oryginalne piwa z niemieckiego Oktoberfest.
W ofercie: piwa rzemieślnicze i niemieckie.
Browar istnieje nieprzerwanie od 1848 roku. Jako jedyny w swoim regionie producent piwa kontynuuje tradycje piwowarskie i warzy piwo zgodnie ze sztuką, stosując tradycyjne receptury i na bazie naturalnych składników. Piwa z browaru wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych.
W ofercie: piwa marki Lubuskie Jasne i Ciemne, smakowe dolnej i górnej fermentacji oraz bazalkoholowe, podpiwek i kwas chlebowy.
Browar rzemieślniczy spod Poznania założony przez miłośników piwa. Warzą dla ludzi, którzy lubią prawdziwe piwo: esencjonalne, zbalansowane, do picia na co dzień i od święta. Tworzą klasyczne style i piwa nowej fali. Uwaga – można zostać udziałowcem w browarze.
W ofercie: Pilsner – Długi Weekend, Lekki Pils – Powiew Świeżości, Pszeniczne – Dzień Wolny, Żytnie – Cichy Wieczór, Dubbel- Pogoda Ducha i inne
Szczeciński browar kontraktowy, warzący piwa rzemieślnicze. Wywodzi się ze środowiska piwowarów domowych, od 2012 roku zdobywając laury na wielu konkursach ogólnopolskich. Od 2019 roku browar warzy piwa komercyjnie. Większość etykiet i nazw piw nawiązuje do historii i architektury Szczecina. Browar warzy piwa nowofalowe, pokazujące nowe trendy piwowarskie, klasyczne, oraz te, które sami browarnicy lubią pić.
W ofercie: Gryfita (AIPA), Sedina (Session IPA), Sternik (New England Pale Ale), Baszta (Pils), Pomorzanin (Hazy Double IPA), Gryfi Stan (APA), Ahoj (Sour Fruit Ale), Gringo (Mexican Gose), Grande Gringo (Double Mexican Gose), Rusałka (Witbier bezalkoholowy).
Lubrow, to browar prowadzony przez dwóch braci – Dominika i Tomka. Warzą gorzkie IPA, palone Stouty i kwaśne Sałery. Żadnych aromatów, piw pastry i drogi na skróty. Kochają klasykę i piwne eksperymenty. Mając własny browar, browarnicy realizują własne pomysły.
W ofercie: gorzkie IPA, palone Stouty, kwaśne Sałery.
Zrodził się z zamiłowania i ciekawości do piwa. Browar specjalizuje się w pilsach, porterach i piwach dolnej fermentacji. Na rynku pojawili się niecałe dwa lata temu. Nazwa browaru pochodzi od nazwy miejscowości Nieczajna, w której znajduje się browar – na terenie byłej jednostki wojskowej (29. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej). Jeszcze kilka lat temu tego miejsca nie było na mapach.
W ofercie: Pils Tomyski, Pszeniczne, Porter Bałtycki , Quadrupel Wild Turkey Barrel Aged.
Browar został założony w roku 2020 i jest pierwszym browarem, który został zbudowany w wersji historycznej na świecie, z zastosowaniem aparatury używanej w XVII wieku.
W swojej ofercie posiadamy cztery rodzaje piwa: lager, pils, ciemne oraz pszeniczne. Każde z nich charakteryzuje się unikalnym smakiem, który podbije serca największych smakoszy.
Jedyny browar restauracyjny w Polsce warzący tylko górną fermentację, zlokalizowany w Gryficach. W browarze królują piwa klasyczne: belgijskie, brytyjskie i niemieckie.
Na stanowisku pojawią się takie piwa jak Belgijski Blond, Brown Ale, polski elj na polskich chmielach PolishHops, jak i Weizenbock, American Wheat czy APA.
Kontynuuje tradycje historycznego browaru w Czarnkowie oraz dwóch browarów regionalnych: Browaru Gontyniec i Browaru Konstancin. Niepowtarzalny smak tego piwa to zasługa wysokiej jakości składników i długiego leżakowania, a także wiedzy, doświadczenia i zaangażowania piwowarów pracujących w Browarze już trzecie pokolenie. Doceniając przywiązanie do tradycji piwowarskich i troskę o najwyższą jakość wytwarzanych produktów, Ministerstwo Rolnictwa w 2006 r. wpisało piwo Noteckie na Listę Produktów Tradycyjnych.
W swoim portfelu posiada marki takie jak Noteckie, Gniewosz, Konstancin, Warszawiak i Łoś.
Mały, lokalny, rodzinny browar stacjonarny, prowadzony przez małżeństwo – Martę i Krzysztofa Łapkowskich ze Stanisławowa (gmina Cedry Wielkie, Żuławy Gdańskie). On – rolnik, ona – ekonomistka, sołtys wsi – tak bardzo ukochali swoją małą ojczyznę, że zapragnęli wykorzystać jej zasoby i stworzyć produkt, którym mogą podzielić się dziś z Wami. W ich piwnej drodze nie sposób pominąć tego, który odpowiada za jakość i smak – piwowar Włodziu.
W ich ofercie znaleźć możecie klasyki, ale nowej fali również nie zabraknie.
Browar rozpoczął warzenie piwa Krajan w styczniu 1994 roku. Powstał jako prywatne przedsięwzięcie na terenie podnakielskiej spółki ogrodniczej w Trzeciewnicy. W czasie lata 1993 roku wybudowano nowe hale, zakupiono nowoczesne urządzenia warzelni i fermentowni ciśnieniowej, tanki leżakowe, chłodnictwo amoniakalne, parową kotłownię olejową, linię rozlewu keg. Przez wiele lat browar przechodził zmiany organizacyjno – prawne, aby w 2004 roku zaistnieć jako KRAJAN Browary Kujawsko – Pomorskie Spółka z o.o.
Ich produkty powstają w unowocześnionym browarze w oparciu o najlepsze receptury i tradycyjny sposób warzenia piw. Ich niepowtarzalna barwa oraz smak to wynik krystalicznie czystej wody z własnych ujęć oraz starannie dobranych surowców, stanowią gwarancję najwyższej jakości wyrobów. Browar Krajan jest producentem piw z serii Irlandzkie, Kujawskie, w swojej ofercie posiada również piwa smakowe i typowo regionalne.
Restauracja Browar Szczecinek to miejsce dawnego Młyna Książęcego, w którym tak jak w XVII wieku warzy się piwo, podając przy tym świeżo przygotowane dania według rzemieślniczej rodzinnej tradycji. Warzone tu piwo WIZBEER to przede wszystkim fascynacja wielopokoleniowej tradycji smaku warzenia piwa z aromatycznych słodów i zbóż według rodzinnego, od 1880 r., sekretu. Piwo wyłącznie naturalnie i długo leżakowane, niepasteryzowane bez konserwantów i sztucznych dodatków.
W ofercie: Gold Lager, Silver Pils, Green Lager, Spichrzowe Pszeniczne, Spichrzowe Ciemne.
Sieć lokali z nalewką wiśniową. Pochodzi ze Lwowa. Na Ukrainie ma około 50 otwartych placówek. Na chwilę obecną w Polsce już otwarto lokale we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie oraz Łodzi.
W ofercie: autentyczna nalewka wiśniowa sprowadzana z Ukrainy, sprzedawana w butelkach o różnych pojemnościach od 0,1L do 1L. Dodatkowo w ofercie znajdziemy pamiątki w postacie różnorodnych breloczków, magnesów, toreb i koszulek.
To mała, rodzinna pasieka (miodosytnia), która metodami tradycyjnymi wytwarza miód pitny, odnosząc sukcesy w konkursach zarówno polskich jak i światowych.
W ofercie: miód pitny, cydr i miody w słoikach.
Szczecińska destylarnia, założona w 2020 roku, która z dumą kontynuuje tradycję produkcji alkoholi w naszym mieście.
W ofercie znajdziemy m.in. pszeniczną wódkę w dwóch wariantach, giny doceniane na międzynarodowych festiwalach oraz serię likierów Giona, które podbiły serca uczestników Finału Regat The Tall Ships Races 2024.
Oktoberfest Szczecin to nie tylko degustacje piwa. To także koncerty, prelekcje, konkursy, spacer z przewodnikiem i stand-up. Przez 3 dni wydarzenia czeka nas sporo atrakcji!
Kolejny raz imprezę poprowadzi (w sobotę i niedzielę) Łukasz Anczyk – miłośnik piwa, piwowar domowy, absolwent Technologii Piwowarstwa na UPWr, autor bloga Opiwatele.
Prelekcje z Łukaszem Anczykiem odbędą się w:
Tomasz Wieczorek (prelekcje: sobota 13:30 – 14:30 | niedziela 15.00 – 16.00)
Przewodnik po Szczecinie (i nie tylko) z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich. Zaprezentuje opowieści nie tylko o historii piwa, ale też różne anegdoty związane z piwem, jak i ze Szczecinem. Np. o buncie piwnym w Szczecinie w 1616 r., o istniejącym kiedyś teatrze piwnym, robionym dla sprawdzenia jakości piwa teście ławy, no i o tym jak powstał spacer Pivny, a także 2 opracowane szlaki związane z browarami restauracyjnymi – po Nowym oraz Starym Mieście. Pan Tomasz rozda również kilka upominków za poprawne odpowiedzi uczestników prelekcji.
Prelekcje z Tomaszem Wieczorkiem odbędą się w:
Uważasz się za wybornego piwosza, który na temat browaru wie wszystko? Przekonajmy się! Rzucamy rękawice i zapraszamy do udziału w naszych piwnych quizach podczas Oktoberfest Szczecin. Gwarantujemy doskonałą zabawę i ubaw po pachy. A dla najlepszych i najwyborniejszych piwoszy przygotujemy nagrody niespodzianki. To jak? Wyzwanie przyjęte? Uzupełnij swoją wiedzę (nie kufel) i staruj w konkursie.
Quiz z nagrodami odbędzie się w:
„Pivny Szczecin”? Zgadza się. Portowe miasto ma też swoją historię związaną z piwem. Co więcej, tych historii jest całkiem sporo i nie usłyszymy o nich tak po prostu. Tylko podczas specjalnego spaceru z przewodnikiem turystycznym. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa piwnica, czy też samo słowo piwo; jak piwo potrafiło wpływać na życie, a nawet przebieg bitew; dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie; co łączy piwo z chlebem; w jaki sposób piwo ratowało życie; czy mitologiczny gryf ma swoje początki w tych samych stronach co… piwo, koniecznie muszą wziąć udział w spacerze piwnym. Spacer na zasadach FREE WALKING TOUR – spacer jest bezpłatny, ale mile widziany jest napiwek dla przewodnika. START: Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej.
Pivny Spacer odbędzie się w:
Przy takim wydarzeniu jak Oktoberfest Szczecin nie może zabraknąć muzyki na żywo. Przez dwa wieczory (tj. piątek i sobotę) będziemy mogli posłuchać muzycznych brzmień w wykonaniu artystów. I tak na dobry początek:
Potwór Z Szafy (piątek 20:00 – 21:00)
Potwór Z Szafy powstał w 2023 z inicjatywy trójki wieloletnich przyjaciół mocno związanych ze sceną punk rockową polskiego undergroundu. Kieru, Licz i Kac przemierzali różne projekty muzyczne żeby w końcu zrozumieć że kwintesencją tego czego szukali w muzyce jest wspólne granie energetycznego Pop Punku. Wspierani przez swojego zielonego mentora z szafy… debiutują z albumem „Ping Pong Show”….
The Deep In My Soul collective (piątek 21:30 – 24:00 | sobota 22:30 – 24:00)
Deep In My Soul to założony w 2020 roku kolektyw zrzeszający DJ oraz producentów muzycznych, którzy są znani z zamiłowania do muzyki progressive house, deep, melodic techno oraz rozpowszechniania wśród jej fanów na terenie całej Polski. Pochodzimy ze Szczecina i najczęściej można nas usłyszeć w lokalnych klubach takich jak Hala Odra, After Ego czy Tanzbar. Oprócz tego zorganizowaliśmy wydarzenia w takich miastach jak: Poznań, Warszawa, Wrocław, Praga (CZ) czy Gorlitz (DE). Podczas wydarzeń spod logo DIMS, grali DJ z Polski najlepsi w swoim stylu tacy jak: Arctic Moon, Duss, Milkwish, Cream, Skarby, Mia Twin, EnigmatiC, Rafa’EL czy Sima. Kolektyw współorganizował wydarzenia, na których pojawiały się duże progresywne nazwiska takie jak Tinlicker, Marsh, Jody Wisternoff czy Marcus Schossow. Uznanie wśród naszej publiki zaowocowało zdobyciem 5 miejsca w plebiscycie serwisu muno.pl jako „Inicjatywa Roku 2022”. Prowadzimy kanał na platformie Soundcloud gdzie w linku poniżej można posłuchać naszych setów wraz z zaproszonymi przez nas młodymi talentami, stawiając na ich dalszy rozwój. Ściśle współpracujemy z innymi kolektywami z Polski jak: Rave Fanatics, BeKolektiv czy Deep Sesje. W stały skład kolektywu wchodzą: DamianS, MA-RIO, mi. Stick, Mr White, Paul Gavronsky, Souls In Motion.
Soundcloud:
Curcuma (sobota 20:00 – 21:00)
Szczeciński kwintet muzyczny, który tworzą Łukasz „Szurbo” Szulborski (wokal), Jakub „Degóra” Degórski i Tomasz Jóźwiak (gitary), Wojtek Król (bas) oraz Adam Partyka (perkusja). Ich muzyka to miks melodyjnego rocka i alternatywy z progresywnymi akcentami i polskim tekstem. W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący między innymi z Dawidem Podsiadło, Damianem Ukeje, Łukaszem Drapałą, Kraków Street Band, My Riot, Chemią.
Zespół jest zwycięzcą jednego z najważniejszych w Polsce konkursów muzycznych – Antyfestu, organizowanego przez największą rockową rozgłośnię – Antyradio. Zdobycie statuetki „Złotej Kosy” umożliwiło Curcumie nagranie debiutanckiej płyty pt.”Ona” w kultowym Izabelin Studio pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego. Singiel zapowiadający wydawnictwo „Ziemia niczyja” doszedł do pierwszego miejsca listy przebojów Turbo Top. Wraz z drugim utworem „Nie zasypiaj” promującym płytę były przez wiele tygodni codziennie prezentowane na antenie Antyradia. Oficjalnie jedenaście autorskich kompozycji z albumu „Ona” ukazało się w czerwcu 2020 roku i zostało ciepło przyjętych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i nowych i starych słuchaczy Curcumy. Ze szczególnym entuzjazmem wydawnictwo spotkało się w recenzji Macieja Koprowicza z miesięcznika „Teraz Rock”: „Rzadko kiedy pojawia się też debiut tak dobrze brzmiący […] Polski rockowy debiut roku?”… W listopadzie 2020 roku w sieci i na portalach streamingowych pojawiło się specjalne akustyczne wydawnictwo – AKU2020 – z piosenkami z płyty „Ona” oraz nowymi kompozycjami, prezentujące bardziej liryczną odsłonę twórczości Curcumy. W 2022 roku rozpoczęły się prace, ponownie w Izabelin Studio z Andrzejem Puczyńskim, nad drugim długogrającym albumem zespołu. Tym razem Curcuma udaje się w kierunku nowych elektronicznych brzmień połączonych z rockową ekspresją i mainstreamową aranżacją. Całość uzupełniają mocne i wciągające teksty Łukasza Szulborskiego.
Zespół od kilku lat z powodzeniem koncertuje zarówno w klubach, jak i na dużych imprezach ogólnopolskich i zagranicznych. Dwukrotnie wystąpił na Pol’and’Rock Festiwal, można go było usłyszeć na gali Antyradia obok Organka i brytyjskiego zespołu Lion czy też na Rock for People – jednym z najbardziej popularnych letnich festiwali muzycznych w Czechach, a także na Anty-Sylwestrze Antyradia, gdzie towarzyszył na scenie Nocnemu Kochankowi i grupie Bruklin.
YouTube:
Damian “Viking” Usewicz (sobota 21:30 – 22:15)
Szczeciński komik z doświadczeniem na scenie niemal tak dużym jak on sam. W swoim najnowszym programie będzie jak zawsze opowiadał, opowiadał i opowiadał – o sobie, o innych, o rzeczach ważnych, o śmierci, o internecie, o długoletnich związkach, a także jak się uda, o wielkim czarnym koniu, a to wszystko z dużo dawką dystansu, zwariowanego humoru dla dorosłych i niesamowitej pozytywnej energii. Jednym zdaniem- czeka Was niesamowicie zabawny wieczór!