#oprojekcie

Ostatnie lata są dla szczecińskiej Alei Kwiatowej czasem niezwykle… barwnym. Nie tylko za sprawą pięknie kwitnących kwiatów i niecodziennych instalacji florystycznych. Koloryt temu miejscu nadają sami mieszkańcy, którzy licznie uczestniczą w szeregu imprez i spotkań.

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „Ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu nowych kwiatów oraz ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował długofalowy i kompleksowy plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Rozpoczęło się od nasadzeń. Zakład Usług Komunalnych, jeszcze w roku 2015, posadził wzdłuż Alei Kwiatowej niespełna 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich. W kolejnych latach ZUK kontynuował nasadzenia. Dzięki temu „kwiatowe dywany” uzupełnione zostały o kolejne dziesiątki tysięcy sadzonek. Ponadto kwiatami przystrojone zostały także okna sąsiadującego z deptakiem wieżowca.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko. W marcu 2016 roku rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Inicjatywę „Kolorowa Aleja” zainicjowała Eko Wielkanoc zorganizowana przez Dom Kultury Słowianin i Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Następnie przyszedł czas na Majówkę na Alei, Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie wakacji, Urodziny Szczecina, Kulinarną Aleję, Aktywny Szczecin, Wege Aleję, Pożegnanie lata, Aleję Seniora, Święto Niepodległości i zielone eventy pn. Miasto Ogród organizowane najpierw przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie i Żeglugę Szczecińską, potem przez nowopowstałą spółkę Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Przez kilka lat kontynuacji projektu wydarzenia organizowane w jego ramach zyskały sympatię odwiedzających. Najpopularniejsza z imprez – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy – co roku przyciąga tłumy nie tylko szczecinian, ale też turystów i zajmuje obecnie powierzchnię trzech sąsiadujących ze sobą placów w centrum miasta: plac Żołnierza, plac Adamowicza oraz plac Lotników. Pod względem ilości stoisk i liczby odwiedzających jest to obecnie jedno z największych wydarzeń w Szczecinie, które zagościło na stałe w miejskim kalendarzu.

Sezon wydarzeń w Alei Kwiatowej w roku 2020 rozpocznie Jarmark Wielkanocny pełen świątecznych smakołyków i niespodzianek.  Tego roku już po raz kolejny obchodom Dni Skandynawskich towarzyszyć będzie Piknik Skandynawski bogaty w smaki i motywy rodem z państw takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania. Po raz drugi zorganizowany zostanie Oktoberfest Szczecin będący szczecińską interpretacją znanego na całym świecie święta piwa. Na Alei będzie można degustować piwa rzemieślnicze pochodzące z browarów z całego kraju. Oprócz złotych trunków na terenie imprezy pojawi się scena z występami na żywo i stoiska wystawców serwujących dania będące idealnymi towarzyszami degustacji. Przez dwa grudniowe tygodnie przestrzeń placu Żołnierza Polskiego wypełni zapach bożonarodzeniowych dań, grzanego wina i dźwięk kolęd. Jak zawsze jarmarkowi towarzyszyć będzie bogaty program atrakcji towarszyszących – od koncertów, przez świąteczne kino po warsztaty dla najmłodszych.

W szklanym pawilonie u wlotu na Aleję Kwiatową powstało Centrum Informacji Turystycznej, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa i bilety na wydarzenia.

A jeśli już o spacerach mowa, to kolejnym cyklem uruchomionym w ramach „Kolorowej Alei” są… Szczecińskie Spacery Miejskie. Jest to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej, która ma na celu pokazanie stolicy Pomorza Zachodniego w nieoczywisty, interesujący i rzetelny sposób. Cykliczne wycieczki z przewodnikami miejskimi zawsze rozpoczynają się na Alei Kwiatowej, zachęcając tym samym do odwiedzanie tego miejsca nie tylko podczas wydarzeń plenerowych. Pierwsze z cyklu spacerów odbyły się w grudniu 2016 roku. W kolejnych sezonach przybyło zarówno wersji językowych, jak i tematycznych wycieczek organizowanych w ramach cyklu. W roku 2020 po raz pierwszy obok wycieczek pieszych odbędą się spływy kajakowe i przejażdżki rowerowe z przewodnikiem.

Realizacja projektu „Kolorowa Aleja” kosztowała w roku 2016 ponad 600 tys. zł (z czego 460 tys. pochodziło z puli Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego). Mimo że projekt SBO gwarantował jednorazowy zastrzyk finansowy, Urząd Miasta Szczecin zdecydował, że w latach kolejnych znajdą się pieniądze na aktywizację tej wyjątkowej, miejskiej przestrzeni. Oznacza to, że projekt pn. „Kolorowa Aleja” trwa. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach na Alei Kwiatowej!

Przez kilka lat kontynuacji projektu wydarzenia organizowane w jego ramach zyskały sympatię odwiedzających. Najpopularniejsza z imprez – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy – co roku przyciąga tłumy nie tylko szczecinian, ale też turystów i zajmuje obecnie powierzchnię trzech sąsiadujących ze sobą placów w centrum miasta: plac Żołnierza, plac Adamowicza oraz plac Lotników. Pod względem ilości stoisk i liczby odwiedzających jest to obecnie jedno z największych wydarzeń w Szczecinie, które zagościło na stałe w miejskim kalendarzu.

Sezon wydarzeń w Alei Kwiatowej w roku 2020 rozpocznie Jarmark Wielkanocny pełen świątecznych smakołyków i niespodzianek. Tego roku już po raz kolejny obchodom Dni Skandynawskich towarzyszyć będzie Piknik Skandynawski bogaty w smaki i motywy rodem z państw takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania. Po raz drugi zorganizowany zostanie Oktoberfest Szczecin będący szczecińską interpretacją znanego na całym świecie święta piwa. Na Alei będzie można degustować piwa rzemieślnicze pochodzące z browarów z całego kraju. Oprócz złotych trunków na terenie imprezy pojawi się scena z występami na żywo i stoiska wystawców serwujących dania będące idealnymi towarzyszami degustacji. Przez dwa grudniowe tygodnie przestrzeń placu Żołnierza Polskiego wypełni zapach bożonarodzeniowych dań, grzanego wina i dźwięk kolęd. Jak zawsze jarmarkowi towarzyszyć będzie bogaty program atrakcji towarszyszących – od koncertów, przez świąteczne kino po warsztaty dla najmłodszych.

W szklanym pawilonie u wlotu na Aleję Kwiatową powstało Centrum Informacji Turystycznej, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa i bilety na wydarzenia.

#niecoinnainicjatywa

A jeśli już o spacerach mowa, to kolejnym cyklem uruchomionym w ramach „Kolorowej Alei” są… Szczecińskie Spacery Miejskie. Jest to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej, która ma na celu pokazanie stolicy Pomorza Zachodniego w nieoczywisty, interesujący i rzetelny sposób. Cykliczne wycieczki z przewodnikami miejskimi zawsze rozpoczynają się na Alei Kwiatowej, zachęcając tym samym do odwiedzanie tego miejsca nie tylko podczas wydarzeń plenerowych. Pierwsze z cyklu spacerów odbyły się w grudniu 2016 roku. W kolejnych sezonach przybyło zarówno wersji językowych, jak i tematycznych wycieczek organizowanych w ramach cyklu. W roku 2020 po raz pierwszy obok wycieczek pieszych odbędą się spływy kajakowe i przejażdżki rowerowe z przewodnikiem.

Realizacja projektu „Kolorowa Aleja” kosztowała w roku 2016 ponad 600 tys. zł (z czego 460 tys. pochodziło z puli Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego). Mimo że projekt SBO gwarantował jednorazowy zastrzyk finansowy, Urząd Miasta Szczecin zdecydował, że w latach kolejnych znajdą się pieniądze na aktywizację tej wyjątkowej, miejskiej przestrzeni. Oznacza to, że projekt pn. „Kolorowa Aleja” trwa. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach na Alei Kwiatowej!

A A+ A++