Ta strona używa plików cookie.

O Projekcie

Kolorujemy Aleję! 

Rok 2016 dla Alei Kwiatowej był czasem niezwykle… barwnym. Nie tylko za sprawą pięknie kwitnących kwiatów i niecodziennych instalacji florystycznych. Koloryt temu miejscu nadali sami mieszkańcy, którzy licznie uczestniczyli w szeregu imprez i spotkań.

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu nowych kwiatów i ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Rozpoczęło się od nasadzeń. Zakład Usług Komunalnych jeszcze w roku 2015 posadził wzdłuż Alei Kwiatowej niespełna 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich. W roku bieżącym ZUK kontynuował nasadzenia. Dzięki temu „kwiatowe dywany” uzupełnione zostały o kolejnych kilkadziesiąt tysięcy sadzonek. Efekt będzie widoczny na wiosnę 2017 roku. Prócz tego kwiatami przystrojone zostały także okna sąsiadującego z deptakiem wieżowca.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko, bowiem jeszcze pod koniec marca br. rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Inicjatywę „Kolorowa Aleja” zainicjowała Eko Wielkanoc zorganizowana przez Dom Kultury Słowianin i Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Następnie przyszedł czas na Majówkę na Alei, Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie wakacji, Urodziny Szczecina, Kulinarną Aleję, Aktywny Szczecin, Wege Aleję, Pożegnanie lata, Aleję Seniora, Święto Niepodległości i dwie edycje zielonego eventu pn. Miasto Ogród organizowanego przez MTS i Żeglugę Szczecińską. Ostatnim wydarzeniem w Alei Kwiatowej w roku 2016 był Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy, który trwał od 16 do 23 grudnia.

Podczas Jarmarku otwarte zostało także Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie na alei, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz… zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty, z którą wybrać się można na spacer po Szczecinie (popularne coffee to go).

A jeśli już o spacerach mowa, to kolejnym cyklem uruchomionym w ramach „Kolorowej Alei” są… Szczecińskie Spacery Miejskie. Jest to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej, która ma na celu pokazanie stolicy Pomorza Zachodniego w nieoczywisty, interesujący i rzetelny sposób. Cykliczne wycieczki z przewodnikami miejskimi zawsze rozpoczynać się będą właśnie na Alei Kwiatowej, zachęcając tym samym do odwiedzanie tego miejsca nie tylko podczas wydarzeń plenerowych. Pierwsze z cyklu spacerów odbyły się 17 i 18 grudnia.

Realizacja projektu „Kolorowa Aleja” kosztowała w roku 2016 ponad 600 tys. zł (z czego 460 tys. pochodziło z puli Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego). Mimo że projekt SBO gwarantował jednorazowy zastrzyk finansowy w roku 2016, Urząd Miasta Szczecin zdecydował, że w roku kolejnym pieniądze przeznaczone na aktywizację tej wyjątkowej, miejskiej przestrzeni pozostaną na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że projekt pn. „Kolorowa Aleja” może być kontynuowany. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach na Alei Kwiatowej!