O nas

Kolorujemy Aleję!

Ostatnie lata są dla szczecińskiej Alei Kwiatowej czasem niezwykle… barwnym. Nie tylko za sprawą pięknie kwitnących kwiatów i niecodziennych instalacji florystycznych. Koloryt temu miejscu nadają sami mieszkańcy, którzy licznie uczestniczą w szeregu imprez i spotkań.

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „Ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu nowych kwiatów oraz ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował długofalowy i kompleksowy plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Rozpoczęło się od nasadzeń. Zakład Usług Komunalnych, jeszcze w roku 2015, posadził wzdłuż Alei Kwiatowej niespełna 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich. W kolejnych latach ZUK kontynuował nasadzenia. Dzięki temu „kwiatowe dywany” uzupełnione zostały o kolejne dziesiątki tysięcy sadzonek. Ponadto kwiatami przystrojone zostały także okna sąsiadującego z deptakiem wieżowca.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko. W marcu 2016 roku rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Inicjatywę „Kolorowa Aleja” zainicjowała Eko Wielkanoc zorganizowana przez Dom Kultury Słowianin i Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Następnie przyszedł czas na Majówkę na Alei, Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie wakacji, Urodziny Szczecina, Kulinarną Aleję, Aktywny Szczecin, Wege Aleję, Pożegnanie lata, Aleję Seniora, Święto Niepodległości i dwie edycje zielonego eventu pn. Miasto Ogród organizowanego przez MTS i Żeglugę Szczecińską. Ostatnim wydarzeniem w Alei Kwiatowej w roku 2016 był Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy, który okazał się strzałem w dziesiątką i długo wyczekiwaną odpowiedzią na oczekiwania szczecinian.

Rok 2017 także stał pod znakiem wydarzeń skierowanych do różnych grup mieszkańców. Tym razem Żegluga Szczecińska zajęła się organizacją następujących eventów: Jarmark Wielkanocny, Po Sąsiedzku, Turystyczny Szczecin, Miejskie Wakacje, kolejne dwie edycje zielonych targów Miasto Ogród i – ponowie – Jarmark Bożonarodzeniowy.

W szklanym pawilonie u wlotu na Aleję Kwiatową powstało Centrum Informacji Turystycznej, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz… zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty, z którą wybrać się można na spacer po Szczecinie (popularne coffee to go).

A jeśli już o spacerach mowa, to kolejnym cyklem uruchomionym w ramach „Kolorowej Alei” są… Szczecińskie Spacery Miejskie. Jest to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej, która ma na celu pokazanie stolicy Pomorza Zachodniego w nieoczywisty, interesujący i rzetelny sposób. Cykliczne wycieczki z przewodnikami miejskimi zawsze rozpoczynają się na Alei Kwiatowej, zachęcając tym samym do odwiedzanie tego miejsca nie tylko podczas wydarzeń plenerowych. Pierwsze z cyklu spacerów odbyły się w grudniu 2016 roku. W sezonie letnim 2017 spacerowaliśmy w każdą sobotę. Co więcej SSM odbywały się aż w trzech językach – po polsku, angielsku i niemiecku.

Realizacja projektu „Kolorowa Aleja” kosztowała w roku 2016 ponad 600 tys. zł (z czego 460 tys. pochodziło z puli Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego). Mimo że projekt SBO gwarantował jednorazowy zastrzyk finansowy, Urząd Miasta Szczecin zdecydował, że w latach kolejnych znajdą się pieniądze na aktywizację tej wyjątkowej, miejskiej przestrzeni. Oznacza to, że projekt pn. „Kolorowa Aleja” trwa. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach na Alei Kwiatowej!

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się