Kulinarna Aleja

Zapraszamy na kolejne, bo już ósme spotkanie w Kolorowej Alei na Placu Żołnierza Polskiego. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kulinarna Aleja”. Zapowiada się prawdziwa gratka dla wielbicieli dobrej kuchni.

W programie imprezy nie zabraknie degustacji, pokazów i warsztatów kulinarnych. Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad dietetyka, wziąć udział w grach i zabawach z nagrodami oraz spotkać się z szefami kuchni i gościem specjalnym - Leszkiem Wodnickim - finalistą II edycji programu MasterChef.

Podczas trwania akcji mieszkańcy będą mogli również zobaczyć nowe instalacje florystyczne związane z tematem przewodnim spotkania.

GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ, TAM…
…ZAWSZE JEST CO ZJEŚĆ!

Większość Polaków (zwłaszcza starszych) wie, że „w Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”, nawet jeśli nigdy w życiu nie mieli w ustach jadalnego kasztana i nigdy nie byli we Francji, a jej mieszkańców niezmiennie nazywają „żabojadami”.

Jednak hasło: „Najlepsze kasztany są w Szczecinie na Placu Żołnierza Polskiego” z dużym prawdopodobieństwem doprowadziłoby do niechybnej dekonspiracji nawet niezawodnego kapitana Klossa i jego konspiracyjnej siatki walczącej o „stawkę większą niż życie”. Czy hasło „Najlepszy Kulinarny Szczecin znajdziecie w Alei Kwiatowej” jest równie ryzykowne?

Nie jest! Będzie można się o tym przekonać w dniu 30 lipca, gdy Aleja zaroi się od kulinarnych stoisk, smakołyków, warsztatów kulinarnych oraz ich twórców, którzy nie tylko podzielą się ze szczecinianami i turystami swoimi wyrobami, ale również sekretami ich przyrządzania.

A rozpowszechnione już w Polsce hasło „Najlepsze paszteciki (lub pieczone kurczaki) są w Szczecinie” ma szansę na wzbogacenie swojej treści o potrawy, które jeszcze nie przedarły się do powszechnej świadomości i codziennych jadłospisów.

Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – twierdzi Anthelme Brillant-Savarin, autor kultowej książki „Fizjologii smaku albo medytacje o gastronomii doskonałej” (wyd. 1825 r.). Warto spróbować tego szczęścia w KULINARNYM SZCZECINIE!”

(DK Słowianin)

Kulinarna Aleja

Termin: 30 lipca, godz. 13.00 – 17.00

Miejsce: Aleja Kwiatowa (Plac Żołnierza Polskiego)

Organizatorzy: Urząd Miasta Szczecin, Dom Kultury Słowianin, Międzynarodowe Targi Szczecińskie

Galeria zdjęć