W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH16 lipca 2016 roku (sobota) w godz. 13:00-17:00 - Aleja Kwiatowa (pl. Żołnierza Polskiego)

Zapraszamy do wspólnej zabawy i odwiedzenia stanowisk wystawców. W programie m.in.: porady dietetyka i psychologa, pomiary poziomu ciśnienia i cukru we krwi, pokaz brazylijskiej sztuki walki Capoeira, trening zumby i jogi, degustacja zdrowych przekąsek, spotkania z przewodnikami miejskimi.

Udział w imprezie zapowiedzieli: Aleksander Doba, Hubert Matynia, Monika Pyrek i Marek Kolbowicz

Mens sana in corpore sano w zdrowym ciele zdrowy duch – głosił Decimus Iunius Iuvenalis, rzymski satyryk w I-II wieku naszej ery.

Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz jak echo wtórował mu Jan Kochanowski w wieku XVI.

Deskorolka albo taniec, skok o tyczce czy pływanie. To co lubisz dziś wybieraj. Zdrowie swoje mocno wspieraj – podśpiewuje rześko zespół Qndel w wieku XXI.

Dwadzieścia stuleci dystansu dzieli pierwsze z tych przesłań od ostatniego. Jaki z tego wniosek? AKTYWNY SZCZECIN ma starożytne korzenie, dobre wzory i solidną erudycyjną siłę przekonywania! A Dom Kultury Słowianin, namawiając szczecinian do aktywnego, sportowego (choć niekoniecznie wyczynowego) spędzania wolnego czasu, dba zarówno o krzepę, jak i ducha Szczecina.

AKTYWNY SZCZECIN jest bowiem też pewną filozofią współżycia. Można miasto postrzegać jako system infrastruktury i usług komunalnych. Ale można też, jako organizm społeczny. Społeczny, a więc wspólny. Bo miasto, tak jak człowiek, jest zwierzęciem społecznym. Tym zdrowszym, im więcej energii czerpie z aktywności swoich mieszkańców. Indywidualnej i zbiorowej. Sportowej i rekreacyjnej, ale również ich twórczej, artystycznej, społecznej, duchowej kreatywności.


Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną” (John Donne, tym razem wiek XVI-XVII).


To działa także w przeciwnym kierunku: jeżeli dołożysz choćby cząstkę swej energii i kreatywności, twoje miasto będzie pełniejsze tak samo, jak gdyby wzbogaciło włość twoich przyjaciół czy twoją własną.

I w tym sensie – nieco parafrazując pewnego amerykańskiego prezydenta (wiek XX) – można, odwołując się do miasta jako wspólnoty, przypomnieć jego obywatelską filozofię: Nie pytaj, co Szczecin może zrobić dla Ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla Szczecina. AKTYWNEGO SZCZECINA.

Energią miasta jest bowiem również suma pasji jego mieszkańców. Zawodowców i amatorów, w każdym wieku i z wieloma umiejętnościami, talentami oraz ich produktami i efektami. Które – każde z osobna i wszystkie razem – pokazuje i promuje „Słowianin”. Ich grudki wzbogacają i rozwijają Szczecin tak samo, jak powiększają przylądki, wzbogacają włości oraz życie ich własne i ich przyjaciół.

Taką filozofię społeczną praktykuje „Słowianin”. I w tak rozumianej - wspomaga innych.

Organizatorzy: Urząd Miasta Szczecin, Dom Kultury Słowianin, Międzynarodowe Targi Szczecińskie.

Galeria zdjęć